Bajki po polsku i niderlandzku

Z wielką radością dzielimy się z Wami informacją o tym wydarzeniu! Robert Biernacki to bez wątpienia jeden z najsprawniej działających członków naszej Fundacji. W Kielcach zdążył już przeprowadzić wiele akcji dobroczynnych. Wśród nich znalazł się szereg aukcji na rzecz dzieci z oddziału onkologicznego szpitala w Kielcach w wyniku których do kasy oddziału przekazano łącznie 100 000 zł!

Tym razem Robertowi udało się zorganizować wspaniałe spotkanie w przedszkolu numer 25 w Kielcach posłuchajcie jak przebiegało:

„Pewnego razu do majstra Wisienki trafił niezwykły, bo mówiący ludzkim głosem, kawałek drewna. Postanowił go podarować swojemu przyjacielowi, Dżepetto…”- tak rozpoczynają się dzieje niesfornego drewnianego pajacyka, który bardzo chciał zostać chłopcem. Przygody bohatera powieści Carlo Collodiego przybliżyli dzieciom marszałek Adam Jarubas, prezes VIVE Targów Kielce Bertus Servaas oraz Robert Biernacki z naszej fundacji! Na dzisiejsze spotkanie wybraliśmy bardzo mądrą i piękną bajkę. Nie zdradzimy jej tytułu, bo na pewno po kilku pierwszych wersach zgadniecie, kto jest bohaterem opowieści. Aby utrudnić wam zadanie, najpierw Bertus Servaas przeczyta ją w języku niderlandzkim – mówił marszałek.

Zdziwione brzmieniem obcej mowy dzieci wpatrywały się w lektora, szeptając dwa słowa „Pinokio” i „Dżepetto”. – Ja też tyle zrozumiałem. – z uśmiechem stwierdził marszałek, rozpoczynając bajkę, tym razem po polsku. Zaciekawione dzieci z uwagą śledziły losy Pinokia i ochoczo odpowiadały na zadawane przez gości pytania dotyczące lektury.

- Ja już wcześniej słyszałam tę bajkę. Mama mi czytała, ale wolałabym „Jasia i Małgosię”  – mówiła Gabrysia z najstarszej grupy, a wtórował jej Bartek, kolega z grupy. Pytane o inne propozycje na kolejne spotkania z bajkami dzieci wykrzykiwały tytuły zarówno tych klasycznych jak „Czerwony Kapturek”, „Królowa Śniegu” oraz współczesnych „papierowych” opracowań seriali filmowych np.: przygody Scooby-Doo, „Fineasz i Ferb”, „Tom i Jerry”, „Stacyjkowo”.

- Uczestniczymy w programie „„Cała Polska czyta dzieciom” Fundacji ABCXXI. Na czytanie poświęcamy około 20 minut dziennie. Są to baśnie tradycyjne, znane od pokoleń, z optymistycznym zakończeniem i mądrością życiową, która nie zdewaluowała się przez stulecia, a także tworzone obecnie specjalnie z myślą o dziecku opowieści. Dzieci słuchają z wielkim skupieniem, dopytują. Zdarza się również, szczególnie w przypadku współczesnych bajek, że utożsamiają się z bohaterami i mocno przeżywają związane z nimi historie – opowiada Ilona Kucharczyk, opiekująca się grupą „starszaków”.

Głęboko wierzymy, że przyszłość Polski leży w jej najcenniejszym skarbie – dzieciach także tych najmniejszych. A nic tka nie rozwija dziecięcego umysłu i wrażliwości jak lektura mądrych i dobrych bajek. Stąd wynika udział Fundacji w programie „Cała Polska czyta dzieciom”. Zgadzacie się z nami? Mamy nadzieję że czytacie swojemu młodszemu rodzeństwu, dzieciom…A jeśli nawet nie może warto zacząć?

Galeria zdjęć ze spotkania 

 


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.