Dzień Integracji w Zespole Szkół nr 5 w Garwolinie

W lutym, w Zespole Szkół nr 5 im. J. Korczaka w Garwolinie już po raz drugi obchodzony był Dzień Integracji. 14 lutego szkoła gościła Kamila Misztala – podopiecznego naszej Fundacji. Zapraszamy do lektury relacji z tego wyjątkowego dnia.

Kamil ma 22 lata, 4 lata temu została mu amputowana noga poniżej kolana. Podczas spotkania z uczniami Kamil opowiedział historię swojego wypadku oraz przedstawił swój sposób na życie z niepełnosprawnością.

Historia życiowa Kamila: wypadek w dzieciństwie, utrata nogi, ale przede wszystkim wytrwałość w dążeniu do celu, siła i radość życiowa, zaangażowanie w sport – piłkę nożną i siatkową, studia, praca, to wszystko wywołało wśród uczestników spotkania wiele uczuć – od smutku, przez wzruszenie, radość i podziw dla niezwykłego człowieka.

Uczniowie bardzo chętnie zadawali gościowi pytania. Były one bardzo bezpośrednie i konkretne, np.: Czy boli Pana noga?, Gdzie teraz jest pana noga?, Jak Pan kopie piłkę?, Jak Pan wstaje z łóżka, wchodzi/wychodzi z autobusu?, Czy ma Pan przyjaciół?, Czy ma Pan żonę i dzieci?, Kto Panu pomagał?, itp. Kamil szczerze, z dużą otwartością i dystansem do siebie odpowiadał na pytania uczniów. Podsumował spotkanie z uczniami, zwracając uwagę na to, że każdy człowiek ma jakieś ograniczenia, które w pewnym sensie czynią go osobą niepełnosprawną i aby spełniać swoje marzenia, realizować plany i zamierzenia, musi te ograniczenia pokonywać każdego dnia.

W następnych dniach po spotkaniu przeprowadziliśmy w szkole zbiórkę pieniędzy na rzecz podopiecznych Fundacji Poza Horyzonty. Udało się nam zebrać prawie 500 zł.

W ramach Dnia Integracji w szkole został ogłoszony konkurs plastyczny pt.: „Garwolin – miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym?”. W konkursie wzięło udział 65 uczniów, którzy w swoich pracach pokazali dwie strony naszego miasta: Garwolin przystosowany i przyjazny osobom niepełnosprawnym – windy w niektórych obiektach, podjazdy, oznakowane miejsca parkingowe oraz Garwolin przyjazny; albo nieprzystosowany: schody, schody, schody, niestety między innymi w miejscach użyteczności publicznej.

W ramach Dnia Integracji gościliśmy także w szkole Teatr „Rękawiczka” ze sztuką „Szlaban”, podczas którego uczniowie i nauczyciele mogli zastanowić się nad tym, co w życiu ważne.

Wrażenia jednego z nauczycieli ZS nr 5 – J. Błachnio: „Spotkanie ze studentem wywarło na mnie ogromne wrażenie i pozwoliło inaczej spojrzeć na osoby niepełnosprawne. Jako nauczyciel z wieloletnim stażem odczuwałam niepokój w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, myśląc, że są oni nieszczęśliwi i pesymistycznie nastawieni do życia. Moje inne spojrzenie na niepełnosprawnych po spotkaniu z Kamilem daje mi wewnętrzną radość i spokój. Podziwiam ich pokorne dźwiganie krzyża, otwartość na ludzi i optymizm oraz chęć do działania i nadzieję. Myślę, że tak jak ja mogło myśleć wielu uczniów. Takie bezpośrednie spotkania pozwalają zmienić zdanie młodych ludzi. Aby skutki takich spotkań były trwałe, powinny odbywać się systematycznie, przynajmniej raz w roku, inaczej bariery nie będą pokonane, zwłaszcza u młodych uczniów”.

Opracowanie: Izabela Tudek, Alicja Paśnik

 


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.