Dzień Poza Horyzontem

Pod takim hasłem 16 listopada odbyło się spotkanie uczniów PSP nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu z Kasią Pietrzyk – podopieczną Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.

Na spotkanie zostały też zaproszone „starszaki” z trzech sąsiadujących ze szkołą przedszkoli: nr 2, 5 i 11. Na sali gimnastycznej zgromadziło się prawie trzysta osób w wieku od 5 do 13 lat (nie licząc gościa oraz nauczycieli :) ). Wszyscy w skupieniu i z przejęciem wysłuchali historii o Jaśku Meli, jego wypadku i tym wszystkim, co działo się potem. Została przedstawiona idea fundacji oraz fragment jej działalności zobrazowany zdjęciami z licznych wypraw z udziałem podopiecznych i wolontariuszy. Potem Kasia opowiedziała o sobie; mówiła o latach szkolnych, o uczuciach i wspomnieniach związanych z faktem, że zawsze była, jak to sama określiła, wyjątkowa. Poszła nawet krok dalej, pozwalając maluchom dotknąć swojej „sztucznej ręki”. Proteza wywołała u wszystkich duże zaskoczenie, gdyż z daleka do złudzenia przypominała zdrową dłoń.

Po prezentacji i prelekcji na sali gimnastycznej, Kasia wyruszyła jeszcze na obchód po klasach, gdzie w mniejszym gronie odpowiadała na liczne pytania i zbierała datki na rzecz fundacji. Z pewnością jej misja została spełniona i trafiła do wielu głów i serc obecnych na tym spotkaniu. 

Dyrektor, Rada Pedagogiczna i Uczniowie PSP nr 1 przyznali Kasi Pietrzyk honorowy tytuł „Przyjaciel szkoły” za życzliwość, bezinteresowną pracę i poświęcony czas”.

Organizatorzy z ramienia PSP 1 nie zapomnieli też o najmłodszych gościach – przedszkolakach. Każdy z nich otrzymał na pamiątkę spotkania kompas jako symbol tego, że zawsze powinniśmy wybierać właściwą drogę i trafiać do celu, który sobie wyznaczymy, docierać wciąż dalej – poza horyzonty swoich ograniczeń, lęków i niepewności. Zarówno ci „zdrowi” jak i ci „Wyjątkowi”.

Anna Jaksiewicz
nauczyciel przyrody z PSP nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu

 


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.