El Capitan 2010 – Nos czy Zodiac?

El Capitan to prawdopodobnie największy kawałek granitu na świecie! Ten niesamowity kamyczek ma ponad 7 km długości, a w najwyższym miejscu jego wysokość sięga 1000 metrów.

To właśnie w tym miejscu biegnie droga wspinaczkowa The Nose, ma ona 31 wyciągów – jest to pierwsza droga, która została wytyczona na tej ścianie. Linia ta jest uważana za najsłynniejszą skalną wielowyciągową drogę na świecie! Przez wielu jest uznawana także za najpiękniejszą.

Po dziś dzień pokonało ją mniej niż 10 zespołów z Polski. Najszybsze polskie przejście tej drogi należy do zespołu Zakrzewski/Ciesielski, który w 2005 roku pokonał ją w czasie 10h i 19 minut, bijąc w ten sposób wcześniejszy polski rekord który wynosił 16h. Standardowy czas przejścia tej drogi to 4-6 dni – w takim czasie z drogą tą będzie się chciała zmierzyć nasza wyprawa.

Maciek Ciesielski w portaledgu
5 – The Nose

Zespoły z osobami niepełnosprawnymi pokonywały ścianę El Capitan jak dotąd kilkanaście razy, jednak tylko jeden taki zespół pochodził z Europy, również nigdy dotąd sztuka ta nie udała się zespołowi, w którym aż dwóch jego członków to osoby po amputacjach.

Początkowym celem było przejście drogi Zodiac – znajduje się ona w prawej części ściany. Jest znacznie krótsza, bo ma  około 500 metrów długości, ale jest trudniejsza technicznie. Jednak na podstawie świetnej postawy Jaśka i Andrzeja podczas treningów przygotowujących do wspinaczki (odbywały się w polskich skałach), wspólnie podjęliśmy decyzję, iż po zapoznaniu się z warunkami panującymi na miejscu, zastanowimy się czy aby nie zmierzyć się z najwspanialszą skalną drogą świata – The Nose!!!

Zobaczcie jak wygląda wspinanie na Nosie…


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.