Fundacja na warsztatach „Dotknijmy różnorodności” w Bydgoszczy

16 kwietnia 2011 r. wybieramy się do Bydgoszczy na warsztaty dotyczące niepełnosprawności fizycznej „Dotknijmy różnorodności” organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland. W czasie trwania imprezy będzie można pojeździć na wózku inwalidzkim, posłuchać Jaśka, a także wspomóc Marcina Statucha – podopiecznego naszej Fundacji. Zapraszamy was do udziału! Warsztaty są otwarte dla wszystkich!

To będą trzy niezwykłe dni. Podczas warsztatów, jak już wcześniej wspomnieliśmy będzie można spróbować jazdy na wózku, by dowiedzieć się jak wygląda poruszanie się niepełnosprawnych. Usłyszymy mnóstwo ciekawych wykładów – o tym jak to jest „być” osobą niepełnosprawną, jak badać taką osobę. Studenci opowiedzą o swoich wrażeniach z „wózkowych podróży”, a Jasiek udowodni, że niepełnosprawność nie wyklucza człowieka ze wszystkich dziedzin życia. Nie należy zapominać także o imprezie integracyjnej.

W niedzielę natomiast razem ze studentami  będziemy kwestować w sześciu kościołach na rzecz naszego podopiecznego Marcina!

Całość imprezy uwieńczy poniedziałkowa projekcja filmu Każdy ma swoje Kilimandżaro, po którym z prelekcją wystąpi Krzysztof Głombowicz – uczestnik wyprawy na Kilimandżaro!

Impreza odbędzie się w Bibliotece CM UMK oraz na sali wykładowej.

Chętni proszeni są o zapisanie się na liście: lista na warsztaty

Poniżej szczegółowy plan warsztatów:

16 KWIETNIA – SOBOTA

11:00-12:30 – JAZDA NA WÓZKACH INWALIDZKICH PO USTALONYCH TRASACH NA TERENIE BYDGOSZCY

15:30-16:00 – CZAS BY SAMEMU SPRÓBOWAĆ JAZDY NA WÓZKU INWALIDZKIM!

Każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z nauki jazdy na wózku i sam poczuć, jak wygląda poruszanie się na co dzień osób niepełnosprawnych. Jest to wspaniałe doświadczenie, które pozwoli przyszłym lekarzom, i nie tylko, zrozumieć sytuację i uwrażliwić się na problemy towarzyszące życiu na wózku inwalidzkim.

16:00-19:00 – WYKŁAD NA AULI

Część I

16:00-16:30 – RELACJA STUDENTÓW W PORANNEJ WYPRAWY

W pierwszej kolejności studenci przedstawiają swoje wrażenia z porannej nauki jazdy na wózku inwalidzkim, ich wyprawy do centrum miasta, opinie na temat przystosowania miasta dla osób niepełnosprawnych, uczucia, które towarzyszyły im w związku z koniecznością poruszania się na wózku. Swoje relacje przedstawiają wraz z zebranymi materiałami i pokazują momenty, kiedy natrafili na pewne utrudnienia.

16:30-17:15 – BYĆ NIEPEŁNOSPRAWNYM – WYSTĄPIENIE PANA MIROSŁAWA PIESAKA

Pan Mirosław Piesak wytłumaczy, w jaki sposób pokonać trudności, na które natrafili studenci podczas swojej wyprawy do miasta. Doda od siebie także kilka dobrych rad dla studentów, przyszłych lekarzy oraz opowie na temat seksualności osób niepełnosprawnych.

przerwa 15-minutowa – KAWA, HERBATA, CIASTECZKA :)

Część II

17:30-17:55 – WYKŁAD „ODMIENNOŚĆ FIZJOLOGICZNA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ’

Wykład przeprowadzony przez lek. Małgorzatę Cisowską – Adamiak  z Katedry i Kliniki Rehabilitacji, na temat:

·         jak przeprowadzamy badanie na osobie niepełnosprawnej

·         na co należy zwrócić szczególną uwagę

·         jak wygląda praca z niepełnosprawnymi na oddziale Rehabilitacji

·         o odmienności fizjologicznej osoby niepełnosprawnej  (odleżyny, pęcherz neurologiczny, dynamika pracy układu krwionośnego, paraplegia, wytłumaczenie pojęć związanych z tematem)

17:55-18:35 – WYKŁAD JAŚKA MELI Z FUNDACJI „POZA HORYZONTY”

Ostatnią częścią wykładu jest rozmowa z Jaśkiem Melą założycielem fundacji Poza Horyzonty, który opowie o swoich doświadczeniach i  pracy, a także udowodni, że niepełnosprawność nie wyklucza człowieka ze wszystkich dziedzin życia. Pokaże jak on i jego podopieczni z fundacji, mimo swojej niepełnosprawności, stawiają sobie coraz to nowe wyzwania i uczestniczą w niesamowitych przygodach.

20:00 – IMPREZA INTEGRACYJNA W KLUBIE EGOIST

17 KWIETNIA – NIEDZIELA

8:00-18:00 – ZBIÓRKA PIENIĘDZY NA PODOPIECZNEGO JASIA MELI – MARCINA STATUCHA.

Marcin jest po amputacji nóg poniżej kolan, pieniądze zostaną przeznaczone na protezy.

W akcję zaangażowanych jest 6 kościołów. Pod każdym z nich studenci stoją z puszkami i przeprowadzają zbiórkę pieniędzy na jednego z podopiecznych fundacji Poza Horyzonty. W każdym z kościołów Jasiek Mela prowadzi spotkanie, które wyjaśnia cel zbiórki i opowiada o fundacji i jej pracy. Wykład ten ma miejsce podczas ogłoszeń pod koniec Mszy Św. W każdym kościele akcja będzie zapowiedziana tydzień wcześniej.

18 KWIETNIA – PONIEDZIAŁEK

18:00-21:00 – KLUB FILMOWY „SCORPion”

Projekcja filmu o wyprawie niepełnosprawnych – „Każdy ma swoje Kilimandżaro”, po której wystąpi prelegent – uczestnik wyprawy – Krzysztof Głombowicz i zachęci studentów do dyskusji na temat niepełnosprawności.

Informacje o warsztatach można znaleźć także na Facebooku!

Zapraszamy do udziału!

 


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.