Mobilna młodzież – o co właściwie chodzi?

Niedawno informowaliśmy was o tym, że Jasiek został ambasadorem nowej inicjatywy Komisji Europejskiej – Youth on the move – wraz z Martą Sziłajtis-Obiegło. Teraz chcemy wam o niej opowiedzieć.

Dlaczego młodzi nie chcą korzystać z programów unijnych?
Co staje młodym ludziom na przeszkodzie w korzystaniu z programów Unii Europejskiej. Dlaczego nie uczą się zagranicą? Materiały edukacyjne, które dostaliśmy mówią między innymi o braku wiedzy na temat istniejących narzędzi i programów wspierających mobilność, braku funduszy, trudnościach finansowych, nieznajomości języków obcych, braku wiedzy z zakresu komunikacji międzykulturowej, a także niechęć do opuszczenia domu rodzinnego etc.

Co robi z tym Unia?
Komisja Europejska postawiła na „Mobilną młodzież”. Jest to jedna z flagowych inicjatyw Unii Europa 2020. Inicjatywa skupia się na realizacji czterech celów:

1. Zwiększenie zakresu możliwości efektywnego uczenia się przez całe życie iwspierania procesów nabywania i uznawania umiejętności pozyskanych wramach pozaformalnej edukacji młodzieży.

2. Zwiększenie jakości, atrakcyjności i otwartości szkolnictwa wyższego poprzezstworzenie nowego programu reform i modernizacji działalności uniwersytetóworaz wspieranie współpracy akademickiej i wymiany z partnerami światowymi.

3. Umożliwienie do 2020 r. każdemu młodemu Europejczykowi odbycia częściswojej edukacji za granicą, w tym w ramach szkolenia w miejscu pracy.

4. Zachęcenie państw członkowskich do wprowadzenia aktywizującego programu „gwarancji dla młodzieży”, który miałby zapewniać każdemu młodemu obywatelowiw ciągu czterech miesięcy od ukończenia przez niego nauki szkolnej miejsce  pracy lubudział szkoleniu czy stażu.

Tylko, że jak zamierza to zrobić?
Komisja Europejska stawia na działanie (zupełnie jak my). Chce ułatwić możliwość korzystania ze staży zagranicznych młodym, zaleca zmianę prawa na bardziej przyjazne, chce likwidować przeszkody w mobilności, opracować kartę „Youth on the move”, która ma posiadać rabaty i korzyści młodym ludziom. Dąży do utworzenia europejskiego systemu monitorowania wolnych miejsc pracy. Chce także utworzyć system mini-kredytów, wprowadzić specjalne rozwiązania płacowe, zorganizować system pożyczek studenckich. To tylko niektóre z proponowanych rozwiązań. A jest ich nie da się ukryć, znacznie więcej.

Ciekawie to wszystko brzmi, no nie? Nic, tylko korzystać, wyjeżdżać, poznawać. Jasiek i co jedziesz na tą Islandię? ;)

Poniżej mały bonus dla was w postaci sesji zdjęciowej jaka została zrobiona przez pana Wojciecha Wójtowicza naszym ambasadorom!

 


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.