Uczestnicy wyprawy

Do udziału w wyprawie zapraszamy 8 osób niepełnosprawnych, głównie podopiecznych Fundacji Jaśka Meli. W grupie uczestników będzie osoba niewidoma, osoba niesłysząca, osoba z porażeniem mózgowym oraz sześcioro podopiecznych Fundacji Poza Horyzonty – osoby po amputacjach. Uczestnicy wyprawy to ludzie w różnym wieku, z różnych części Polski, którzy trafili do nas w trudnych momentach życia, zwracając się do Fundacji o pomoc (zakup protezy, wsparcie psychologiczne po wypadku/chorobie).

Edyta Karolczak, 32 lata, mieszka W Kielcach. Edyta urodziła się z wadą wrodzoną lewej kończyny dolnej. Kilkukrotne próby wydłużania kości nie dały efektu i skończyło się na protezie ze sztywnym stawem kolanowym. W 2009 roku stwierdzono odwapnienia i zmiany osteoporotyczne. W związku z tym, że z czasem problemy i zwyrodnienia kręgosłupa pogłębiałyby się, Edyta zdecydowała się na amputację w okolicy uda, która nastąpiła w pierwszym kwartale tego roku.

Magdalena Orłoś, 28 lat, mieszka we Wrocławiu. W 2003 r. zachorowała na białaczkę szpikową. W 2004 r. miała przeszczep szpiku i dostała nowe życie. Gdy wydawało się, że wszystko jest już dobrze zaczęły się problemy ze wzrokiem. Przeszła kilka operacji okulistycznych. Obecnie jest osobą słabowidzącą.

Aleksandra Lewandowska, 18 lat, mieszka w Malborku. Urodziła się z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, ale dzięki ogromnemu zaangażowaniu mamy w rehabilitację oraz jej własnej wytrwałości jej niepełnosprawność jest ledwie zauważalna. Chodzi na długie spacery i jeździ na rowerze, a marzy o pokonaniu lęku wysokości i skoku ze spadochronem.

Izabela Kaczmarzyk, 17 lat, pochodzi z Istebnej, małej miejscowości pod Baranią Górą w Beskidzie Śląskim. Iza nie słyszy od urodzenia. Urodziła się jako wcześniak w 7 miesiącu ciąży. Mimo swojej niepełnosprawności jest osobą niezwykle otwartą i łatwo nawiązuje kontakty z osobami słyszącymi. Podczas wyprawy dzięki Izie nauczymy się podstaw języka migowego.

Jarosław Kosiński, 29 lat. W 2000 r. w wyniku raka kości amputowano mu prawą nogę. Miał wtedy 16 lat i był osobą bardzo aktywną. Pewnego dnia, grając w piłkę, upadł uderzając się w prawą nogę i trafił do szpitala. Zanim jednak rozpoznano raka, było już za późno i pomimo wielkich starań lekarzy, długiego leczenia i wyczerpującej chemioterapii nogi nie dało się uratować. Jarek niestety nie mógł ukończyć wyprawy w Beskid. Obiecaliśmy mu wówczas, że jeśli będziemy organizować kolejny projekt, to już jest zaproszony. Witamy zatem w ekipie Jarku!

Bartek Pilch, 19 lat. Mieszka w powiecie suskim w województwie małopolskim (po sąsiedzku fundacyjnej Lanckorony ;) . Na początku bieżącego roku w wyniku wypadku podczas pracy piłą do drewna stracił lewą dłoń. Jego pasją jest jazda na rowerze, którą stara się kontynuować mimo utraty dłoni.

Zbyszek Olizarowicz, 50 lat, pochodzi z Gniezna. Prowadzi firmę transportową, która zajmuje się przewozem drewna z lasu do tartaków. Kilka lat temu uległ wypadkowi podczas pracy – 1,5-kubiczna bela drzewa przygniotła Zbyszkowi nogę, miażdżąc ją na wysokości kolana. Amputacja była nieunikniona. Dziś Zbyszek porusza się dzięki protezie, wrócił do aktywności zawodowej.

Romek Drobniak, 46 lat, mieszkaniec Sosnowca. Z zawodu jest górnikiem. Kilkanaście lat temu podczas pracy przy taśmociągu w kopalni wydarzył się wypadek, w którym Romek stracił całą lewą rękę (amputacja na wysokości stawu barkowego). Romek pomimo niepełnosprawności jest bardzo aktywny – na specjalnie przystosowanym rowerze jeździ na kilkudziesięciokilometrowe wycieczki w teren oraz uwielbia pływać i nurkować. Ponadto interesuje się filmowaniem, zatem kto wie – może podczas wyprawy nakręci swój film :)

Koordynatorzy:

Jasiek Mela – w 2002 r. uległ ciężkiemu wypadkowi porażenia prądem. Stracił rękę i nogę. Dwa lata później wspólnie z Markiem Kamińskim zdobył oba Bieguny Polarne (w 2004 r.). Jest najmłodszym i jak dotąd jedynym niepełnosprawnym na świecie, który tego dokonał. W roku 2008 zdobył afrykańskie Kilimandżaro (5896 m n.p.m.), w 2009 r. – Elbrus (5642 m n.p.m.). W tym samym roku wystartował i ukończył największy na świecie maraton w Nowym Yorku. W 2008 r. założył Fundację Poza Horyzonty, która niesie pomoc poszkodowanym w wypadkach oraz realizuje projekty integracyjne.

Urszula Mela – psycholog, pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz w Fundacji Poza Horyzonty. Zajmuje się pomocą psychologiczną osobom przeżywającym trudności, w tym osobom po przebytych traumach. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli, rodziców, kuratorów, wolontariuszy oraz zajęcia warsztatowej w obszarach: rozwoju
umiejętności psychospołecznych, umiejętności wychowawczych, profilaktyki, rozwoju osobistego. Aktualnie w trakcie szkolenia z psychotraumatologii w Fundacji Pomorskie Centrum Psychotraumatologii.

Weronika Gurdek – fotograf i filmowiec (autorka filmu „Beskid Niski 2011 Survival Expedition” z poprzedniej wyprawy Fundacji), koordynator projektów wyprawowych Fundacji Poza Horyzonty. W 2010 r. koordynowała projekty „Niepełnosprawni w skałach” oraz „Niepełnosprawni w górach”, a także współorganizowała wyprawę El Capitan 2010. W 2011 r. przygotowywała wyprawę Beskid Niski 2011 Survival Expedition. Pasjonatka gór i podróży, prowadzi firmę Ikah.pl świadczącą usługi z zakresu sztuk wizualnych.

Tomasz Deroń – instruktor survivalu, socjoterapeuta, pedagog, założyciel i właściciel Selenge.pl. Szkoły przetrwania uczył się od najmłodszych lat, jeszcze w harcerstwie. Dziś jest organizatorem wielu obozów survivalowych. Łączy pasję z pracą zawodową. Na co dzień dzieli się własnymi doświadczeniami, koordynując wyprawy i szkolenia związane z prowadzeniem aktywności ruchowej w terenie oraz szkolenia kształtujące relacje interpersonalne, a wszystko to z wykorzystaniem elementów szeroko pojętej turystyki aktywnej.

W wyprawie wezmą udział także specjaliści od poszczególnych aktywności, logistycy oraz wolontariusze Fundacji Poza Horyzonty.

Możliwość komentowania jest wyłączona.