El Capitan 2010

El Capitan – niezwykła formacja skalna położona w parku Yosemite w Kalifornii. To ponad 1000 metrów litej, granitowej ściany, stanowiącej cel wielu wspinaczy z całego świata. Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty postanowiła zorganizować wyprawę wspinaczkową z udziałem dwóch osób niepełnosprawnych i zmierzyć się z wielkim „El Capem”! To kolejne wyzwanie, któremu spróbuje sprostać Jasiek Mela z niepełnosprawnym towarzyszem.

Logo wyprawy El Capitan 2010

Rok 2010 jest przez Komisję Europejską ogłoszony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Osoby niepełnosprawne niestety wciąż w wielu sytuacjach traktowane są jako „te inne”, odtrącane na bok, bez szans na normalne, aktywne życie, przez co bardzo często mogą się czuć wykluczone społecznie. Chcemy głośno i stanowczo powiedzieć, że wszyscy, zarówno niepełnosprawni, jak i zdrowi, mamy takie samo prawo żyć pełnią życia i robić rzeczy wielkie.

Nominacja dla Jaśka Meli na Ambasadora Europejskiego Roku jest dla nas ogromnym zaszczytem. Pragnąc twórczo włączyć się w obchody Europejskiego Roku, postanowiliśmy zaprosić Europejski Rok na naszą tegoroczną wyprawę – „El Capitan 2010”. Chcemy, stanąwszy z flagą Europejskiego Roku na szczycie słynnej na całym świecie ściany, pokazać, że mimo niepełnosprawności każdy horyzont można przekroczyć. Tym razem ten horyzont to 1000 metrów skalnego pionu!

El Capitan
El Capitan

Wyprawa odbędzie się w dniach 28 września – 10 października 2010 r. W trakcie wyprawy cztery dni ekipa spędzi w ścianie El Capitan, nocując w specjalnych wspinaczkowych stanowiskach. Uczestnicy wyprawy skorzystają z 16-wyciągowej drogi wspinaczkowej o nazwie „Zodiac”. Poza Jaśkiem Melą, osobą niepełnosprawną w teamie będzie Andrzej Szczęsny, sportowiec po amputacji nogi, polski paraolimpijczyk, narciarz zjazdowy, reprezentant Polski na tegorocznych Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver. Andrzej razem z Jaśkiem chce spróbować, czym jest prawdziwa wielkościanowa wspinaczka!

Jasiek Mela i Andrzej Szczęsny – bohaterowie wyprawy, będą się wspinać pod opiekądoświadczonych yosemickich wspinaczy Maćka Ciesielskiego, Wawrzyńca Zakrzewskiego oraz Tadka Grzegorzewskiego.

Partnerzy i sponsorzy wyprawy El Capitan 2010

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.