Uczestnicy

Jasiek Mela

Jasiek Mela, fot. Sz. Szcześniak

W 2002 r. uległ ciężkiemu wypadkowi porażenia prądem. Stracił rękę i nogę. Dwa lata później wspólnie z Markiem Kamińskim zdobył oba Bieguny Polarne (w 2004 r.). Jest najmłodszym i jak dotąd jedynym niepełnosprawnym na świecie, który tego dokonał. W roku 2008 zdobył afrykańskie Kilimandżaro (5896 m n.p.m.), w 2009 r. – Elbrus (5642 m n.p.m.). W tym samym roku wystartował i ukończył największy na świecie maraton w Nowym Yorku. W 2008 r. założył Fundację Poza Horyzonty, która niesie pomoc poszkodowanym w wypadkach oraz realizuje projekty integracyjne. Najnowszym projektem fundacji jest wyprawa wspinaczkowa „El Capitan 2010”.

Andrzej Szczęsny

Andrzej Szczęsny, fot. W. Gurdek

W wieku dziewięciu lat wykryto u niego raka kości. Po długim i nieskutecznym leczeniu oraz chemioterapii, lekarze amputowali mu prawą nogę. Andrzej jednak nie poddał się i będąc już w szkole średniej zainteresował się sportem. Dziś jest wielkim pasjonatem nart. Jeździ na jednej narcie i specjalnych kijkach, tzw. kulonartach. Reprezentuje Polskę w wielu zawodach na całym świecie, także jako zawodnik kadry paraolimpijskiej. W 2006 r. startował podczas igrzysk paraolimpijskich w Turynie, a w 2010 r. – w kanadyjskim Vancouver. Wspinanie jest dla Andrzeja nowym, niezwykłym odkryciem. Wierzy, że z pomocą doświadczonych wspinaczy, uda mu się pokonać wielką ścianę El Capitan…

Maciej Ciesielski

Maciek Ciesielski, fot. W. Gurdek

Kierownik wyprawy „El Capitan 2010”. Wspina się od 13 lat. Autor licznych przejść, a także nowych dróg w górach Alaski, Azji, na Grenlandii, w Patagonii, w Kanadzie i USA (zwłaszcza w Dolinie Yosemite), w Alpach Francuskich, Karkonoszach, a także w Tatrach latem i zimą. Zawodowo związany z wspinaniem i górami. Pracuje jako redaktor w magazynie „Góry” oraz w portalu goryonline.com. Instruktor wspinaczki sportowej i wysokogórskiej, a także Instruktor Taternictwa PZA. Aspirant przewodnictwa IVBV. Ratownik TOPR. Wyprawa w tym składzie na ścianę El Capitan, jest spełnieniem jego pięcioletnich marzeń i starań. Prywatnie szczęśliwy mąż Kasi i tata Helenki.

Wawrzyniec Zakrzewski

Wawrzyniec Zakrzewski

Dziennikarz, od 3 lat pracuje w Radiu TOK FM. Nagrywa wywiady, relacjonuje bieżące wydarzenia. Od kilkunastu lat wspina się – prawie zawsze z Maćkiem Ciesielskim. Na wspólnych wyprawach byli w Patagonii, Karakorum, na Grenlandii czy w Kanadzie. Najwięcej czasu spędzili jednak w Yosemite, w Kalifornii, gdzie kilkukrotnie przechodzili już ścianę El Capitan.

Tadeusz Grzegorzewski

Tadek Grzegorzewski

Kocha wszystko co związane z górami – alpinista, podróżnik, fotograf. Wspina się od 20 lat. Autor nowych dróg w Tatrach latem i zimą. Wspinał się m.in. w Himalajach, Gharwalu, Alpach, Dolomitach, Górach Ameryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz wielu rejonach skalnych. Założyciel studia fotograficznego montano. Współpracuje z magazynem „Góry”.

Weronika Gurdek

Weronika Gurdek, fot. W. Gurdek

Fotograf, na co dzień pracuje dla Fundacji Poza Horyzonty, jako koordynator projektów. Prowadzi także stronę fundacji i dokumentację fotograficzną. W czasie wyprawy będzie odpowiadać za bieżące relacjonowanie wyprawy, zdjęcia i kontakt na linii USA – Polska :) Pasjonatka gór i podróży, a od roku również wspinania! Prowadzi fotoblog www.ikah.net.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.