Razem na szczyty

„…w góry ruszyć jestem gotów,
nie mogę patrzeć na pęta i nie znoszę granic,
nie zamykaj mnie w nich…”
Cole Porter
Don’t Fence Me In

Gdy człowiekowi zabiera się nogi, ręce lub oczy, gdy nie może wielu rzeczy zrobić bez pomocy innych to czuje, że podcięto mu skrzydła, że jakaś jego część umarła bezpowrotnie. A przecież ten człowiek nadal tęskni za pasją, za wolnością, za życiem. Niepełnosprawność nie może być powodem wykluczenia społecznego.

Plakat RNS

„Niepełnosprawni w górach – Razem na szczyty” to projekt realizowany przez grupę wolontariuszy z Wrocławia i okolic oraz Fundację Jaśka Meli Poza Horyzonty. Podobnie jak inne projekty podróżnicze Fundacji (Elbrus 2009, El Capitan 2010, Beskid Niski 2011 Survival Expedition, Bieszczady 2012 Survival Expedition) ma na celu pokazać, że osoby niepełnosprawne mają pełne prawo przeżyć przygodę, zdobywać szczyty, poszerzać granice swoich możliwości.

Chcemy udowodnić, że ograniczenia jakie się przypisuje osobom niepełnosprawnym, rodzą się w naszych umysłach – głowach ludzi, którym fizycznie nic nie brakuje. Te góry będą inne, bo widziane innymi oczami – takimi, które nie widzą wszystkiego wyraźnie, bo zostaną dotknięte protezą, bo spróbuje je ogarnąć osoba, mająca na co dzień problem z zawiązaniem sznurówek w tenisówkach.

RAZEM NA SZCZYTY from KOLAPSAR on Vimeo.

Projekt Razem na szczyty wystartował w 2012 r. od pierwszej wspólnej wycieczki na Ślężę. Od tego czasu na liście zdobytych szczytów jest już kilkanaście pozycji. I choć do pełnej Korony Gór Polski jeszcze sporo zostało, to o sukcesie pomysłu już można mówić z pełnym przekonaniem:

 • 163 zgłoszonych wolontariuszy + sztab organizatorów
 • 73 wolontariuszy pojechało przynajmniej na jedną wycieczkę
 • 79 uczestników niepełnosprawnych z czego 40 pojechało przynajmniej raz
 • zorganizowaliśmy dwa szkolenie z pierwszej pomocy dla wolontariuszy i osób niepełnosprawnych.

I to wszystko udało się zorganizować przy budżecie… 0,00 zł!!! (Chcesz wesprzeć projekt darowizną? Wpłać dowolną kwotę na rachunek 85 1090 1665 0000 0001 1968 0194, Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, Lanckorona 101, 34-143 Lanckorona)

Kto jest uczestnikiem projektu?

W projekcie biorą udział osoby niepełnosprawne – głównie z niepełnosprawnością ruchową i sensoryczną, m.in. z dysfunkcją wzroku i słuchu. Każda z nich powalczy o zdobycie przynajmniej jednego szczytu. Wśród uczestników będą zarówno podopieczni Fundacji Poza Horyzonty jak i innych instytucji zajmujących się opieką i aktywizacją osób niepełnosprawnych oraz osoby indywidualne z całej Polski, chcące przyłączyć się do projektu.

Jaki jest cel projektu?

W trakcie projektu uczestnicy zdobędą 28 szczytów – po jednym ze wszystkich pasm górskich naszego kraju. Czas trwania projektu – około 3 lata.

LISTA SZCZYTÓW

Jak zaczynaliśmy?

 • 27 marca 2012 r. – miała miejsce konferencja prasowa z udziałem Jaśka Meli we Wrocławiu, na której po raz pierwszy został przedstawiony projekt mediom – informacja w Faktach TVP Wrocław
 • 16 kwietnia 2012 r. – odbyło się spotkanie informacyjne dla wolontariuszy we Wrocławiu
 • 22 kwietnia 2012 r. – na wrocławskiej AWF zorganizowaliśmy całodniowe szkolenie dla 40 wolontariuszy zaangażowanych w projekt – relacja ze szkolenia Faktach w TVP Wrocław

Cele dodatkowe projektu:

 • Przewodnik on-line dla osób niepełnosprawnych po szlakach, prowadzących na 28 wybranych szczytów ze wszystkich pasm górskich Polski. Naszym zamiarem jest dostosowanie przewodnika również dla osób niewidomych za pomocą specjalnego oprogramowania.
 • Przewodnik w wersji drukowanej dla osób niepełnosprawnych – przewodnik będzie dostępny również w wersji napisanej językiem brajla.
 • Strona projektu – zawierająca zapis wrażeń i doświadczeń uczestników, na której na bieżąco będą pojawiały się informacje o przebiegu poszczególnych etapów.
 • Prezentacje powyprawowe – projekt będzie prezentowany na festiwalach podróżniczych, slajdowiskach, w szkołach i innych instytucjach.

Koordynatorzy

Magdalena Jarocka, kierownik projektu – plastyk i marketingowiec z duszą podróżnika, pasjonat zarówno wypraw wysokogórskich, jak i wycieczek w niższe góry. Uczestnik zimowej wyprawy na Ural Subpolarny, której misją było popularyzowanie wiedzy o problemach osób chorych na stwardnienie rozsiane. Organizator wrocławskich Spotkań Podróżników Tramposfera (www.tramposfera.pl). Pomysłodawca projektu Niepełnosprawni w górach – Razem na szczyty.

Tomasz Deroń, z-ca kierownika projektu – instruktor survivalu, socjoterapeuta, pedagog, założyciel i właściciel Selenge.pl, organizator wielu obozów survivalowych, kierownik projektu Beskid Niski 2011 Survival Expedition, zrealizowanego z udziałem osób niepełnosprawnych. Na co dzień koordynuje wyprawy i szkolenia związane z prowadzeniem aktywności ruchowej w terenie oraz szkolenia kształtujące relacje interpersonalne, a wszystko to z wykorzystaniem elementów szeroko pojętej turystyki aktywnej.

Jarosław „Dziku” Jóźwicki – realizuje m.in. projekt Korona Europy – w ciągu ostatnich kilku lat wyruszył po najwyższe szczyty do 30 europejskich państw. Spośród osiągnięć warto wymienić wyjazdy w mało popularne góry Kosowa i Macedonii, wyprawę za koło polarne w góry Skandynawii, zimową wyprawę na Ural Subpolarny oraz zdobycie najwyższych alpejskich szczytów: Dufourspitze, Liskamm, Mont Blanc. Swoją pasją dzieli się z innymi podczas prezentacji dla dorosłych i spotkań z dziećmi.

Sławomir Zieliński – inżynier z zawodu i łowca adrenaliny z zamiłowania. Fanatyk kolarstwa w każdej postaci, z przebiegiem ok 75000 km. Uczestnik Mistrzostw Polski w kolarstwie dla niewidomych (jako pilot). Uczestnik zimowej wyprawy na Mont Blanc. Serwisant rowerów. Miłośnik fotografii. Wolny czas najchętniej spędza na rowerze, w górach, w jaskiniach i z aparatem w dłoni.

Joanna Ciołek – nauczyciel akademicki z zawodu, przewodnik górski sudecki z zamiłowania. Pierwsze doświadczenia turystyczne i organizacyjne zdobyte w Związku Harcerstwa Polskiego owocują jej działalnością w Studenckim Kole Przewodników Sudeckich, z którym prowadzi kurs dla przyszłych przewodników górskich. W wolnych chwilach poznaje świat, próbowała skoków ze spadochronem, ale jej marzeniem jest pilotować śmigłowiec.

Agnieszka Kruk – absolwentka AWF we Wrocławiu na kierunku Fizjoterapia. Instruktorka hipoterapii, terapeuta skolioz i wad postawy, posiada w tej dziedzinie doświadczenie w pracy z dziećmi. Zapalona alpinistka. Wśród swoich „zdobyczy” posiada takie perełki jak najwyższy szczyt Płw. Bałkańskiego, Płw. Skandynawskiego oraz zimowe wejście na szczyt Mont Blanc. Zamierza zdobyć wszystkie szczyty Korony Alp. Uwielbia dobrze zjeść.

Katarzyna Kuchmistrz – absolwentka DSW we Wrocławiu na kierunku pedagogika, wieloletni kierownik i opiekun kolonijny oraz przyszły górski przewodnik sudecki. Fanatyczka spędzania wolnych chwil w sposób aktywny i intensywny. Tańczy w balecie, chodzi po górach, jeździ na rowerze, podróżuje autostopem. Mało śpi. Do szczęścia potrzebuje bardzo niewiele. W projekt zaangażowani są wolontariusze z m.in. z Fundacji Poza Horyzonty, Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich we Wrocławiu, Studenckiego Koła Przewodników Górskich „Harnasie”, Klubu Górskiego „Olimp”, Związku Harcerstwa Polskiego i inni.

Kontakt

Napisz do nas na korona@pozahoryzonty.org.

Aktualne informacje o projekcie na stronie www.razemnaszczyty.pl oraz w aktualnościach na stronie Fundacji.

Możliwość komentowania jest wyłączona.