Plener w obiektywie – warsztaty fotograficzne dla osób niepełnosprawnych

„Obiektyw aparatu fotograficznego, jak oko mitycznego cyklopa, jest wszechwidzące: ukazuje nam cały, bogaty świat, staje się naszym własnym okiem, wzbogaca umysł, bawi, uczy i zadziwia”. Henryk Latoś

Serdecznie zapraszamy niepełnosprawnych miłośników fotografii, wrażliwych na piękno otaczającego świata, do udziału w warsztatach fotograficznych! Potrwają 4 dni: od 09 do 12 maja 2013. Odbędą się w Jastrzębiej Górze. 

Warsztaty przeznaczone są dla początkujących i średniozaawansowanych fotoamatorów, którzy w oryginalny sposób chcą sobie przyswoić i usystematyzować wiedzę dotyczącą fotografii plenerowej. Są idealnym wyborem dla osób, które połknęły już bakcyla fotograficznego i pragną poznać tajniki fotografii pozwalające na robienie niepowtarzalnych ujęć.

Hel
Fot. Wojciech Walczuk

Warsztaty fotograficzne organizuje grupa Liderów Przyszłości – z Banku Zachodniego WBK, który w ramach Obsługi bez barier zaangażował się w działania Ogólnopolskiego Programu Protezowania. W 2013 zostanie zorganizowane jeszcze kilka akcji przez grupy Liderów Przyszłości z innych województw.

„Tworząc ideę bezpłatnych warsztatów w Jastrzębiej Górze pragniemy dokonać czegoś wyjątkowego: łącząc magię miejsc i plenerów o bogatej historii i tradycji oraz dając Wam sposobność poznania tajników pracy różnych twórców. Mamy nadzieję zrodzić w Waszych sercach i umysłach świadomość, że Każdy widzi inaczej, dzięki czemu wyjątkowość oraz oryginalność jest objawem uczenia siebie samego”. – mówi Magdalena Paracka, jedna z organizatorek warsztatów.

Okolice Jastrzębiej Góry
Fot. Wojciech Walczuk

Warsztaty są bezpłatne – organizator zapewnia nocleg i wyżywienie oraz transport z Trójmiasta do Jastrzębiej Góry i z powrotem. Należy posiadać własny aparat fotograficzny, marka i rodzaj nie mają znaczenia. Posiadanie aparatu jest obowiązkowe, gdyż program zajęć opiera się w głównej mierze na robieniu zdjęć. Nieistotne, czy to będzie lustrzanka, czy mniej lub bardziej zaawansowany aparat kompaktowy – każdym można zrobić dobre zdjęcia.

Warsztaty będą prowadzone w sposób praktyczny, bez przeładowania suchą teorią. Podczas warsztatów omówimy zagadnienia z podstaw fotografii, obsługi aparatu, obróbki zdjęć, ale przede wszystkim będziemy fotografować.

Port
we Władysławowie
Fot. Wojciech Walczuk

Plan zajęć:

Dzień 1: powitanie, poznanie uczestników i prowadzących, omówienie zadań fotograficznych do wykonania, wykład z kompozycji, wykład teoretyczny dotyczący wybranych zagadnień.

Dzień 2: całodzienna, samodzielna praca w terenie pod opieką trenera i wolontariuszy – Jurata, Jastarnia, Hel.

Dzień 3: całodzienna, samodzielna praca w terenie pod opieką trenera i – Jastrzębia Góra, Władysławowo, Puck.

Dzień 4: konsultacje, ocena i analiza wykonanych fotografii, podsumowanie warsztatów.

Zapisy prowadzone są do 30 kwietnia 2013 roku. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: warsztatyfoto@o2.pl. Potwierdzenie przyjęcia na kurs wyślemy najpóźniej do 1 maja 2013 roku. Szczegółowe informacje – pod numerem telefonu: 693 211 748.

Jednym z uczestników kursu będzie Jasiek Mela, który od długiego czasu interesuje się fotografią i aktywnie realizuje swoją pasję.

Warsztaty poprowadzą dwaj doświadczeni fotografowie: Wojtek Walczuk i Maciek Troch.

Wojtek Walczuk

„Pierwszy aparat fotograficzny dostałem w 1966 roku i od tego czasu fotografia jest nieodłączną częścią mojego życia. Najpierw jako hobby, potem pasja, aż wreszcie nieodłączny element mojej pracy dziennikarskiej.

Byłem fotografującym reporterem, potem redaktorem i fotoedytorem – decydowałem o doborze zdjęć, szacie graficznej pism (m.in. „Halo”, „AMS”, „CKM”, „Focus”, „Sukces”, „Top Gear”). Stale współpracowałem z fotografami, uczestniczyłem w powstawaniu sesji fotograficznych, prowadziłem warsztaty fotograficzne. Do dziś, w miarę możliwości fotografuję (najchętniej krajobraz), piszę o fotografii (m.in. „FotoGeA.pl), biorę udział w wystawach i dzielę się swoim foto-doświadczeniem oraz wiedzą.

Moje prace można zobaczyć na stronie: www.wowa.decoart.pl„.

Maciek Troch

„Moja przygoda z fotografią rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo około 5 lat temu. Chłonny wiedzy, rozwijałem się w tej dziedzinie bardzo szybko. Kupiłem pierwszą lustrzankę i fotografowałem dosłownie wszystko.

Dziś zajmuję się głównie uwiecznianiem prawdziwych wspomnień i towarzyszących im uczuć, czyli krótko mówiąc fotografią ślubną. Stawiam na kreatywne podejście, a moje fotografie mają być odskocznią dla tradycyjnych, sztywnych konwencji charakteryzujących reportaż ślubny.

Opisałbym siebie jako cichego obserwatora tego, co się dzieje dookoła, uwieczniam to, co ulotne i przemijające”.

 


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.