Podsumowanie roku 2015

Mijający rok należał do najbardziej intensywnych w Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Dla naszych podopiecznych zakupiliśmy lub dofinansowaliśmy 40 protez kończyn dolnych i 3 kończyn górnych. Teraz zaczynają nowe, samodzielne  życie. Dziękujemy za wszystko, bez Was nie byłoby to możliwe!

Ekipa „42 do szczęścia” w kwietniu pobiegła dla Piotra Sajdaka. Piotrek w październiku rozpoczął pracę w Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, w dziale pomocy. – O wypadku Piotra było dość głośno w Krakowie. Jego bliscy szybko nawiązali z nami kontakt – wspomina Weronika Gurdek, koordynator ds. pomocy w Fundacji Poza Horyzonty. – Piotr robi ogromne postępy w powrocie do sprawności. A właściwie nie jest to powrót, bo wiele aktywności to nowe zainteresowania i wyzwania, którym stara się sprostać. Działa z wielką pasją i to nas bardzo cieszy. Ważne, aby w tym wszystkim nie stracić głowy, zachować umiar i pokorę. W naszej pracy najlepiej sprawdza się metoda małych kroków. Dzięki akcji „42 do szczęścia” udało się zebrać ponad 40 tys. złotych dla Piotra. Myślimy razem z Piotrem o protezie ręki, ale nie chcemy działać pochopnie i za szybko. Kierujemy się zasadą, że najpierw pacjent i jego potrzeby, a później proteza, a nie odwrotnie. Jeśli Piotrek dojdzie ostatecznie do wniosku, że nie potrzebuje żadnej protezy, to uszanujemy to. Pieniądze na pewno się nie zmarnują – podkreśla Weronika. Ekipa „42 do szczęścia” pobiegła już trzeci raz dla podopiecznych Fundacji. Mimo że nazwa pozostała, to drużyna liczy już 150 osób!

Poland Business Run – w Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu pobiegło prawie 15 000 pracowników firm. A dla podopiecznych Fundacji udało się zebrać ponad milion złotych brutto. Dzięki temu  pomogliśmy w zakupie protez dla 30-stu osób. – Jestem dumny, ze mogę chodzić bez problemów,  mimo że nie mam nogi – powiedział nam Marek Urbanek, beneficjent Katowice Business Run. Z kolei Piotr Kęska, który otrzymał protezę ze środków Kraków Business Run opowiada: – Codziennie próbuję wykonać więcej ćwiczeń, przekraczać kolejne granice. Mogę już sam wyjść na zakupy i przynieść je do domu, mogę sobie zrobić herbatę albo kanapkę. Gdy poruszałem się o kulach, nie było to możliwe. W tym roku po raz pierwszy na starcie stanęła drużyna osób po amputacji. Poland Business Run to największy charytatywny bieg biznesowy, który stawia na nogi i pomaga zmieniać życie podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.

W lipcu Danuta Bujok, beneficjentka krakowskiego biegu w 2014 roku, przeprowadziła się do Krakowa i rozpoczęła pracę w firmie Luxoft. Przez cały ten czas kontynuuje proce zmiany swojego życia.

Musical „HiJack!” został przygotowany przez pracowników firmy UBS i Fundację Jaśka Meli Poza Horyzonty dla Krzysztofa Sioły, który potrzebuje protezy nogi. Mężczyzna stracił nogę w wypadku motocyklowym w 2007 roku. W październiku zaplanowano dwa spektakle w Teatrze Ludowym. Sala była wypełniona po brzegi, publiczność oczarowana profesjonalnym przygotowaniem przedstawienia. Dlatego zapadła decyzja o zorganizowaniu, w grudniu, kolejnych dwóch spektakli, które odbyły się 7 i 20 grudnia. Dochód ze spektalu, który został wystawiony 20 grudnia zostanie przeznaczony na specjalistyczny wózek i pionizator dla córki Krzysztofa, Marcelinki, u której niedawno zdiagnozowano chorobę genetyczną – zespół Retta. Dotychczas zebraliśmy ponad 50 tys. złotych brutto.

„Barwy muzyki” to z kolei spektakl przygotowany przez pracowników firmy IBM dla Igora Misztala. Chłopak urodził bez prawego przedramienia. To jednak nie przeszkadza mu w trenowaniu tenisa stołowego. Osiemnastolatek ma ogromne szanse na start w paraolimpiadzie. – Chcemy kupić Igorowi protezę przedramienia, która pomoże mu w równomiernym trenowaniu prawej i lewej strony. Paradoksalnie jego duża aktywność sportowa powoduje dużą asymetrię, szczególnie, że na co dzień nie używa protezy. Mamy nadzieję, że specjalistyczne zaopatrzenie do pływania i treningu siłowego pozwoli temu przeciwdziałać, a w konsekwencji pozwoli osiągnąć lepsze wyniki sportowe – mówi Weronika Gurdek. – Treningi to całe moje życie. Marzę o starcie w paraolimpiadzie. Do tej najbliższej w Rio de Janeiro, już nie zdążę się przygotować, ale zrobię wszystko, aby wystartować w kolejnej – mówi Igor. Dzięki musicalowi udało się zebrać ponad 8 tys. złotych brutto.

 

Realizacja projektów PFRON

 

Telefon pomocy. Infolinia dla osób po amputacji, została uruchomiona w marcu br. Trójka pracowników działu pomocy fundacji codziennie odbiera dziesiątki telefonów od osób po amputacji i ich bliskich, którzy nie wiedzą jak odnaleźć się w nowej sytuacji. Często potrzebują pomocy psychologicznej. Wtedy zostają skierowani na telefoniczne konsultacje z jednym z trzech psychologów, którzy współpracują z Fundacją Jaśka Meli Poza Horyzonty. Sekcja pływacka utworzona przy Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty działa od września. Jest formą rehabilitacji dla 30 osób, które uczą się pływać dwa razy w tygodniu. – Zajęcia na basenie bardzo odciążają mój kręgosłup po całym dniu chodzenia w protezach – mówi Agnieszka Harasim, uczestniczka zajęć.

 

Projekt finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

 

Adapter Osoby Amputowanej – to kurs adresowany do lekarzy, protetyków, pedagogów oraz pracowników MOPS i GOPS. Od września kursanci dokształcają się z zakresu m.in. psychologii, polityki społecznej, protetyki czy fizjoterapii. To autorski program przygotowany przez psychologów i fizjoterapeutów pracujących z podopiecznymi Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, w ramach Ogólnopolskiego Programu Protezowania.  Adapter Osoby Amputowanej, to szkolenie przede wszystkim osadzone w praktyce, co się nie często zdarza. Wykładowcy są praktykami co jest bardzo cenne. – Obecnie pracuję w szpitalu i miałam na sali panią po amputacji z zakrzepicą, otwartymi ranami. Cieszę się, bo już wiedziałam o co chodzi, jak z nią rozmawiać i na czym polega jej amputacja – opowiada Gabriela Ciuraszkiewicz, kursantka i studentka psychologii.

W przyszłym roku planujemy rozszerzenie Poland Business Run na kolejne miasta w Polsce oraz kontynuacje projektów: infolinia dla osób po amputacji oraz sekcja pływacka. O wszystkich prowadzonych przez nas działaniach będziemy Państwa informować.


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.