Zapraszamy do udziału w warsztacie dla członków rodzin osób po amputacjach oraz z wadami wrodzonymi kończyn w zakresie zagadnień z dziedziny psychotraumatologii. Trzecia edycja odbędzie się w terminie 5-6 października 2018 r., rekrutacja już ruszyła!
Od lat towarzyszymy osobom po amputacjach w procesie adaptacji do samodzielnego funkcjonowania. Zwracamy uwagę, że system pomocy osobom po amputacjach w Polsce jest wysoce zatomizowany, dostęp do informacji jest utrudniony i zdobycie fundamentalnej wiedzy przekracza możliwości pacjentów i ich rodzin.
Szczególnie rodziny osób po amputacjach i młodzi rodzice, którym urodziło się dziecko z wadą rozwojową kończyny, czują się zagubieni. Naturalnym jest, że w takiej sytuacji również najbliżsi przeżywają traumę – martwią się o przyszłość swoich dzieci, męża, żony czy rodziców. Oni sami potrzebują pomocy w poradzeniu sobie z traumą, żeby być skutecznym wsparciem.
Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić cykl szkoleń i warsztatów dla członków rodzin osób po amputacjach oraz z wadami wrodzonymi kończyn w zakresie zagadnień z dziedziny psychotraumatologii.
Przed nami bardzo ważne zadanie do zrealizowania, ponieważ emocje i brak ich zrozumienia mogą być przyczyną narastających patologii i kryzysów (brak akceptacji samego siebie, wycofanie, gniew, niemożność znalezienia pracy, czy stworzenia rodziny). Dlatego nasz projekt jest odpowiedzią na ogromną potrzebę pomocy, na którą jak dotąd w tej grupie pacjentów nikt nie odpowiedział.
Do kogo skierowany jest projekt?
Projekt skierowany jest do członków rodzin i innych bliskich osób po amputacjach kończyn lub z wadami wrodzonymi kończyn. Możliwy jest również udział pacjentów razem z członkiem rodziny.
Kiedy i gdzie odbywają się warsztaty?
Pierwsza edycja odbyła się w Krakowie w dniach 20-21 stycznia 2018 r., druga w Zembrzycach (koło Suchej Beskidzkiej) w dniach 12-13 maja 2018 r., na trzecią zapraszamy w dniach 5-6 października 2018 r.
Kto będzie prowadził zajęcia?
Zajęcia podczas warsztatów poprowadzą specjaliści z kilku dziedzin:
- Urszula Mela – psycholog z 18-letnim stażem pracy, psychotraumatolog, członek Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologicznego. Pracuje w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Malborku, gdzie zajmuje się pomocą psychologiczną osobom w kryzysie, szczególnie osobom po doświadczeniach traum. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy socjoterapeutycznej z dziećmi i młodzieżą z rodzin dysfunkcyjnych. Od 8 lat pracuje również w Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty jako wiceprezes zarządu, gdzie zajmuje się pomocą psychologiczną osobom po amputacji oraz ich rodzinom.
- Urszula Horwath – mgr psychologii, specjalista psycholog kliniczny. Studia psychologiczne ukończyła z wyróżnieniem na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobywała i pogłębiała w przebiegu 4-letniej ministerialnej specjalizacji z psychologii klinicznej, ze specjalnością zdrowie psychiczne człowieka dorosłego. Ponadto realizowała liczne staże terapeutyczne w Katedrze Psychoterapii Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Babińskiego w Krakowie, w Klinice Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz w Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia NZOZ Dobrej Nadziei w Krakowie. Aktualnie pracuje w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie oraz w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Krakowie. W swojej codziennej praktyce klinicznej zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnością nabytą w wyniku choroby/urazu, w tym pacjentom po amputacjach kończyn, jak również osobom w wieku senioralnym, które zmagają się z konsekwencjami procesu starzenia organizmu oraz z samotnością.
- Agnieszka Wnuk – doktorantka na CM UJ, fizjoterapeutka, specjalistka z zakresu analizy chodu oraz planowania treningu rehabilitacyjnego. Praktyka zagraniczna w New York College of Podiatric Medicine, Anthea Hospital oraz Saúde Atlntica – Clinica do Dragao. Fizjoterapeutka podczas pierwszych w Polsce obozów nauki chodu WalkCamp na wysokości uda i podudzia. W swojej pracy łączy techniki, dopasowane indywidualnie do potrzeb pacjenta.
- Sławomir Szczupacki – fizjoterapeuta, specjalista nauki chodu z zaopatrzeniem ortopedycznym oraz specjalista podologii. Sam porusza się na protezie (amputacja powyżej kolana), dlatego potrafi się doskonale wczuć w sytuację pacjenta. Od niedawna właściciel protezy biegowej i zapalony biegacz. Współkoordynator sekcji biegowej Jasiek Mela Team. Na co dzień pracuje w Pracowni Ortopedycznej Lewkowicz. Uczestnik licznych staży, szkoleń i kursów.
- Weronika Gurdek – wiceprezes zarządu fundacji, koordynator ds. pomocy. Z fundacją związana od 8 lat. Posiada kilkuletnie doświadczenie pracy z osobami po amputacji w procesie powrotu do pełnej aktywności i normalnego funkcjonowania. W latach 2011-2013 współkoordynator integracyjnych wypraw survivalowych dla osób po amputacji.
Czy udział w projekcie jest płatny?
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt jest dofinansowany ze środków Fundacji PZU oraz ze środków własnych fundacji.
Jak duża będzie grupa szkoleniowa?
30 osób (dlatego zachęcamy do szybkiej rejestracji – obowiązuje kolejność zgłoszeń!)
W jaki sposób można się zarejestrować?
Poniżej znajduje się formularz rejestracyjny, który jest jedyną formą rejestracji na warsztaty. Zanim wypełnisz formularz koniecznie zapoznaj się z regulaminem projektu oraz pobierz oświadczenie dla osoby niepełnosprawnej. Podpisane oświadczenie zeskanuj wraz z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności bliskiej Ci osoby po amputacji. Oba dokumenty załącz w poniższym formularzu. Jeśli nie masz możliwości zeskanować tych dokumentów, możesz je do nas wysłać pocztą na adres Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, ul. Agustiańska 4/3, 31-064 Kraków. Rekrutacja trwa do 1 października.
Ważne linki:
Masz pytania?
Napisz na szkolenia@pozahoryzonty.org lub zadzwoń 798 227 442.