Konferencja Centrum OPP „Amputacja i co dalej?” w mediach

W ostatni wtorek, 07 maja, odbyła się II Konferencja Centrum Ogólnopolskiego Programu Protezowania „Amputacja i co dalej”. W Krakowie, w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagielońskiego, dyskutowaliśmy o problemach, z którymi osoby po amputacji mierzą się w pierwszych chwilach po operacji, a później przy wyborze protezy i dalszego życia bez kończyny. Osobne panele poświęciliśmy protezowaniu kończyn górnych oraz wprowadzeniu do debaty na temat zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za uwagę, aktywność i mądre komentarze. Mamy nadzieję, że zdobyliście wiele cennych informacji. Zapraszamy do kontaktu z nami, jeśli któryś z tematów pragniecie zgłębić jeszcze dokładniej.

Konferencja zwróciła także uwagę mediów: w Kronice Kraków poświęcono jej reportaż, którego bohaterką była Kasia Pietrzyk. Dwa lata temu Fundacja pomogła Kasi zebrać pieniądze na kosmetyczną protezę ręki. Wywiad z Kasią możecie przeczytać w części psychologicznej Poradnika dla osób po amputacji wydanych w ramach Ogólnopolskiego Programu Protezowania.

Gościem Kroniki był również Jasiek Mela, który następująco tłumaczył mechanizm działania Centrum OPP: „Ma mieć takie holistyczne podejście do osoby: osoba po wypadku potrzebuje fzjoterapeuty, psychologa, dobrego lekarza, protetyka, a wszyscy ci specjaliści między sobą muszą mieć kontakt”.

Zachęcamy do obejrzenia całego materiału (reportaż od 4:20, a rozmowa z Jaśkiem od 6:50):
http://www.tvp.pl/krakow/kronika/wideo/7-v-2013-godz-1830/11008738

Ponadto w popołudniowym programie „Co niesie dzień” Radia Kraków wyemitowano następujący materiał i rozmowę z drem Andrzejem Nabzdykiem – jednym z prelegentów konferencji:

„Teraz dowód na to, że życie po amputacji kończyn, wcale nie musi się diametralnie zmieniać. Potrzebna jest jednak fachowa pomoc, która często przychodzi niestety za późno. W przypadku dra Andrzeja Nabzdyka na szczęście pojawiła się w porę i między innymi dzięki temu lekarz wciąż wykonuje swój zawód.

4 lata temu doszło do katastrofy Śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który leciał do wypadku na autostradzie A4. Zginęły wówczas dwie osoby, ocalał tylko dr Nabzdyk, któremu trzeba było amputować prawą nogę. Lekarz, który przyjechał do Krakowa, by opowiedzieć o swoim doświadczeniu, przekonywał naszą reporterkę Joanne Porębską, że żyje… jak przed wypadkiem.

Dr Andrzej Nabzdyk przyjechał do Krakowa na konferencję zorganizowaną przez Fundację Jaśka Meli Poza Horyzonty, która wspiera niepełnosprawnych. Podczas spotkania rozmawiano o problemach, które dotykają osoby po amputacji”.


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.