Spikit – program komputerowy wykorzystujący mowę do sterowania komputerem

Spikit to program komputerowy, który rozpoznaje polecenia głosowe wydawane w języku polskim i umożliwia swobodne korzystanie z komputera bez potrzeby używania rąk.

Jak twierdzi Mirosław Sztramski, twórca projektu – 27-letni programista, „dzięki Spikit każdy może pozwolić sobie na bezdotykową pracę z komputerem i wykonywać większość codziennych zadań za pomocą krótkich, długich, prostych lub bardziej złożonych komend głosowych”. Program interpretuje te komendy i podejmuje czynności związane z obsługą podstawowych funkcji systemu Windows. Poprawnie skonfigurowana aplikacja (odpowiednio przygotowany zestaw poleceń) umożliwia pełne wykorzystanie komputera w pracy biurowej tylko przy użyciu głosu jego użytkownika – bez potrzeby wykorzystywania myszki lub klawiatury. Program może pomóc w obsłudze komputera osobom niepełnosprawne ruchowo, np. osobom po amputacji obu rąk.

Co ważne, wersja demonstracyjna programu jest bezpłatna. Z wersji tej można korzystać przez dowolnie długi czas (program działa nieco wolniej, ale podobno i tak sprawdza się w pracy). Na stronie internetowej www.spikit.pl oraz w krótkim filmie przedstawiającym główne możliwości programu (http://www.youtube.com/watch?v=y6DLFsWwF4Q) można odnaleźć wiele praktycznych informacji.

Gratulujemy projektu i zachęcamy wszystkich do testowania Spikit!


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.