Amputacja to nie tylko utrata kończyny czy kończyn. To ingerencja w całe ciało człowieka – każdy układ organizmu odczuwa skutki wypadku czy operacji, w wyniku której doszło do utraty „części człowieka”.
Nagle ograniczona aktywność fizyczna, zmniejszony metabolizm, unieruchomienie – wszystko to może prowadzić do zmian w układzie krążenia krwi i limfy oraz do wzrostu masy ciała. Pogarsza się pojemność płuc i ich wentylacja. Mięśnie robią się „zastane”, a przez utrzymujący się po zabiegu ból wybiera się pozycje „by nie bolało”. Nieużywane mięśnie mogą zanikać, dochodzi do ograniczeń ruchomości w stawach i przykurczów. To zaledwie niektóre powikłania utraty kończyny, które mogą pojawić się w krótkim czasie po amputacji. Co robić?
Jest na to jedno proste „lekarstwo”: RUCH. Dzięki dobrze prowadzonym ćwiczeniom, które możesz wykonywać już od pierwszych dni po amputacji, ciało dostaje wsparcie w przystosowaniu się do nowej sytuacji. Możliwości regeneracji i kompensacji organizmu są niesamowite!
Pacjent we współpracy z lekarzem, fizjoterapeutą i pielęgniarką, a w późniejszym okresie także z protetykiem, może zapobiec wszystkim czyhającym powikłaniom i przyspieszyć swój powrót do maksymalnej sprawności.
Agnieszka Dziekan