Wyprawa „Bukowina poza horyzontem”

W  dniach 28-31 grudnia 2012 roku odbyła się wyprawa „Bukowina poza horyzontem”, która miała na celu transport polskich książek do miejscowości Suczawa, znajdującej się w północnej Rumunii. Książki były zbierane od początku grudnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego oraz w wybranych szkołach na terenie Kielc. Akcję koordynował Marek Jarco – pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

W Suczawie znajduje się Związek Polaków w Rumunii (organizacja skupiająca 15 lokalnych Stowarzyszeń w całej Rumunii). W samym mieście znajduje się aż 11 z nich, jest to więc ważny ośrodek polonijny w Rumunii. Siedzibą związku jest Dom Polski, znajdujący się przy ul. Ion Vodă Viteazul nr 5, wybudowany w latach 1903-1907, staraniem członków Towarzystwa Bratniej Pomocy i Czytelni Polskiej (organizacji polonijnej powstałej w Suczawie w 1903 roku). W domu tym znajduje się także biuro poselskie Gerwazego Longhera, posła mniejszości polskiej w Parlamencie Rumuńskim.

Pierwsza suczawska organizacja polonijna powstała na wzór Towarzystwa Bratniej Pomoca i Czytelni Polskiej w Czerniowcach (założonej w 1869 roku). Już w 1884 roku czerniowiecka „Gazeta Polska” poruszyła temat założenia Towarzystwa i Czytelni w Suczawie – miejscowości wówczas ze znaczącym skupiskiem Polaków. Ich ilość w 1890 r. wynosiła 879, a w 20 lat później, w 1910 – 749 osób. Dopiero jednak w 1903 roku udało się projekt ten zrealizować i przystąpiono także do budowy Domu Polskiego, według planów inż. Alojzego Friedla.

Dzięki pomocy pani Katarzyny Iajgunovici (Polki zamieszkałej w Kiszyniowie), część książek trafi do Polaków mieszkających w Mołdawii. Tam także po 20 latach od transformacji odradza się polska kultura.

Informacje dotyczące Polaków w Suczawie dostępne są w Internecie:
http://www.dompolski.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=69&Itemid=89&lang=pl

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie za bardzo miłe przyjęcie Pani Marii i Kazimierzowi, którzy są potomkami Polaków przybyłych do Rumunii pod koniec XIX wieku.

Opracował:
Robert Biernacki

Organizatorzy  wyprawy:
- Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego,
-  Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód,
-  Fundacja Jaśka Meli „Poza Horyzonty”.

Patronat Honorowy:
-  Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
-  Małgorzata Muzoł Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Członek wyprawy:
- Robert Biernacki (Ambasador Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, członek Zarządu Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Oddział Świętokrzyski Kielce)

Zdjęcia:
- archiwum Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.