Zmień perspektywę. Warsztat uwrażliwiający

Zaprzyjaźniona z nami Fundacja Machina Fotografika zaprasza właścicieli i właścicielki miejsc użyteczności publicznej (restauracje, puby, biura), a także osoby zarządzające instytucjami (biblioteki, domy kultury, urzędy) do udziału w bezpłatnych warsztatach ZMIEŃ PERSPEKTYWĘ.

W ciągu dwóch dni uczestnicy/uczestniczki warsztatów dowiedzą się, co to jest projektowanie uniwersalne, jak często małym kosztem można zrobić kolejny krok ku dostępności, jakie działania zaplanować w przyszłości. Na wielu przykładach będzie można spojrzeć na życie osób z niepełnosprawnościami i poznać ich codzienne życie. Nie ma niepełnosprawności – są tylko specjalne potrzeby, o które powinniśmy się zatroszczyć.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak dostosować przestrzeń i usługi dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, polecamy: 18 i 19 października, godz. 10.00-18.00, Kraków - Wojewódzka Biblioteka Publiczna (ul. Rajska 1, sala 247) i Gdynia - Morski Instytut Rybacki (ul. Kołłątaja 1, sala 521).

Informacje i zapisy: Olga Glińska, 505 343 132, olga@machinafotografika.pl (Kraków), Iwona Puchta, 662 628 282 (Gdynia).

Warsztaty poprowadzą:

Maciej Augustyniak – jeden z założycieli i prezes Fundacji Polska Bez Barier. Pedagog, trener. Prowadzi szkolenia z min. z zakresu udostępniania wydarzeń kulturalnych osobom z różnymi niepełnosprawnościami., profesjonalnej obsługi klientów z niepełnosprawnościami, dostępnej architektury. Aktywnie działa na rzecz dostosowania przestrzeni i usług do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Współpracuje z organizacjami działającymi na rzecz walki z dyskryminacją i włączania społecznego oraz kulturalnego. Przez sześć lat koordynował projekty dla Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja. Pracował nad programem „Obsługa Bez Barier“ dla Banku Zachodniego WBK S.A. Szkolił specjalistów min. z Citi Bank. Specjalizuje się w niepełnosprawności ruchowej. Blisko współpracuje z Warszawskim Stowarzyszeniem Rugby na Wózkach, koordynuje projekt „Kultura Włączania“ dla Mazowieckiego Instytutu Kultury. Maciej Augustyniak także działa jako wolontariusz Fundacji Aktywnej Rehabilitacji podczas rozgrywek Polskiej Ligii Rugby na Wózkach. Aktywnie uczestniczy też w procesie treningowym i rehabilitacyjnym zawodników Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach Four Kings.

Izabela Sopalska – autorka portalu KulawaWarszawa.pl, opisuje bariery architektoniczne i stara się o ich likwidację. Przedstawia także pozytywne rozwiązania i dostępne miejsca dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Najczęściej współpracuje z Fundacją Polska Bez Barier, ale także z innymi organizacjami, takimi jak: SISKOM, Fundacją MaMa, Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza i innymi. Jako autorka bloga, była partnerem Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier w 2013 roku. Wraz z Maćkiem Augustyniakiem z Fundacji Polska Bez Barier bada dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową wielu instytucji. Wraz z Kamilem Kowalskim z Biura Planowania Dostępności brała udział w audycie architektonicznym warszawskich Dworców PKP, Politechniki Warszawskiej, a także Muzeum Narodowego, sprawdzając dostępność pod względem osób z niepełnosprawnością ruchową. Współorganizuje szkolenia dla pracowników różnych instytucji min. z zakresu profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnością. W 2014 roku otrzymała Nagrodę m. st. Warszawy za zasługi dla miasta.

W ramach projektu: „Dobre miejsce spotkań. Przestrzeń Inspiracji – 440 km po zmianę” będzie przyznawany tytuł „Dobre Miejsce Spotkań” – miejscom użyteczności publicznej, które starają się aby ich przestrzeń była dostępna dla wszystkich. Projekt jest współfinansowany z Funduszy Inicjatyw Społecznych FIO.

Patronat honorowy nad projektem sprawuje Prezydent Miasta Gdyni Pan Wojciech Szczurek.


Podoba Ci się ten artykuł? Nie jesteś obojętny na problemy ludzi po amputacji?

Jeśli tak, wesprzyj nasze działania - zróbmy razem coś dobrego!

Możliwość komentowania jest wyłączona.